alt obrazka

W dniach 22-23 czerwca br. w Pilawie odbyły się Dni naszego miasta. Było to nie tylko coroczne wydarzenie, lecz również wyjątkowe świętowanie w roku jubileuszowym miasta – Miasto Pilawa obchodzi w tym roku 40 lecie uzyskania praw miejskich. Pomimo alertów pogodowych pogoda dopisała, a uczestnicy bawili się doskonale.

Sobotnie świętowanie w tym roku to nie tylko sportowa rywalizacja, lecz również oficjalne otwarcie przebudowanego i rozbudowanego Urzędu Miasta i Gminy w Pilawie.

Punktem pierwszym programu tegorocznych Dni Pilawy był turniej minisiatkówki dziewcząt, który odbył się na hali sportowej przy PSP w Pilawie. Następnie o godzinie 10:30 odbyła się VII edycja Rodzinnej Sztafety Przełajowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie Stopka Pilawa. Zgromadzonych na starcie zawodników, powitała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, która jednocześnie dokonała oficjalnego otwarcia tegorocznych obchodów. Nieco ponad 130 uczestników sprawdziło swoje siły w biegu.

Ostateczna klasyfikacja przedstawiała się następująco:

1. miejsce: Norbert Łączyński, Rafał Łączyński

2. miejsce: Mariusz Gac, Jagoda Gac

3. miejsce: Paweł Domarecki, Szymon Domarecki

W tym roku po raz pierwszy zostały też narodzone najszybsze biegaczki:

1.miejsce: Dorota Korycka, Liliana Parol

2.miejsce: Anna Grzeszczak-Rosłaniec, Lidia Rosłaniec

3.miejsce: Anna, Marek i Ewelina Bogusz.

Puchary, medale i nagrody zwycięzcom wręczyła burmistrz Albina Łubian. Medale otrzymali również wszyscy uczestnicy tegorocznej sztafety.

Najważniejszym punktem sobotniego programu było oficjalne otwarcie Urzędu. O godzinie 14:00 na placu przed Urzędem zgromadzili się zaproszeni goście. Na wydarzenie przybyli m.in. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pan Czesław Mroczek, Poseł na Sejm Pan Grzegorz Woźniak, Pani Janina Ewa Orzełowska – Wicemarszałek Zarządu Województwa Mazowieckiego, Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego Pan Krzysztof Żochowski, Kierownik Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach Pani Alicja Cichoń, Pani Iwona Kurowska – Starosta Powiatu Garwolińskiego, Pan Norbert Wilbik – Przewodniczący Rady Powiatu Garwolińskiego, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilawie Dorota Niemiec – Jóźwicka wraz z radnymi, Dyrektorzy i Kierownicy Jednostek Organizacyjnych Miasta i Gminy, wykonawcy, inspektorzy oraz kierownicy budowy, byli i obecni pracownicy Urzędu oraz mieszkańcy.

Po przywitaniu zaproszonych gości głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian. W swoim wystąpieniu burmistrz podziękowała za liczne przybycie oraz wprowadziła zgormadzonych gości w historię rozbudowy urzędu, napotykane trudności, a także opisała zmiany i innowacje jakie zostały wprowadzone w nowym urzędzie dla poprawy obsługi mieszkańców. W tym miejscu Burmistrz podziękowała za zrozumienie potrzeb miasta oraz przyznane środki z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego miasto otrzymało 4 mln zł dofinansowania.

Nie obyło się bez okolicznościowych przemówień. W trakcie przekazywano słowa uznania kompetentnym i konsekwentnym działaniom władz samorządowych, które dbają o jakość życia mieszkańców oraz przyczyniają się do rozwoju gospodarczego Miasta i Gminy Pilawa. Goście gratulowali podejmowanych działań i życzyli dalszego rozwoju gminy.

W dalszej części miało miejsce symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie zrealizowanej inwestycji, którego dokonał proboszcz parafii w Pilawie ks. Andrzej Banasiuk.

W sobotnie popołudnie po uroczystym otwarciu goście oraz mieszkańcy zostali zaproszeni do zwiedzania Urzędu.

Niedzielną cześć obchodów tradycyjnie rozpoczęto mszą św. w intencji Miasta i Gminy Pilawa oraz mieszkańców w kościele parafialnym MB Kodeńskiej w Pilawie, którą sprawował proboszcz parafii MB Kodeńskiej w Pilawie ks. kan. Andrzej Banasiuk. Uroczysty i dostojny charakter nabożeństwa zapewniła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilawa.

Dalsza część niedzielnych obchodów odbyła się na stadionie miejskim w Pilawie. Program rozrywkowy otworzył przegląd dorobku artystycznego placówek oświatowych z terenu Miasta i Gminy Pilawa oraz pokaz OKINAWA KARATE sekcji działającej przy MGOK w Pilawie. 

Muzyczną część obchodów Dni Pilawy otworzyła wokalistka RoxaOk. Następne nastąpiło wręczenie nagród w konkursie „Kocham Cię, Pilawo” oraz występ Orkiestry OSP Pilawa. Nie zabrakło urodzinowego 200kg tortu z okazji obchodów 40-lecia Miasta. Urodzinowe życzenia dla miasta przygotowali również w krótkim występie artystycznym seniorzy z Klubu Senior + w Pilawie.

Niedzielne popołudnie upłynęło pod znakiem dobrej zabawy. Wszyscy, którzy tego dnia wybrali się na pilawski stadion miejski, mogli też skorzystać z wesołego miasteczka, odwiedzić stoiska rękodzielników, wziąć udział w konkursach: o mieście, czy też plastycznym, organizowanym w namiocie jednego ze sponsorów firmy AkzoNobel. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też animacje dla najmłodszych oraz namiot zabaw Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej.

Wieczorny blok muzyczny rozpoczął występ zespołu SilkQueen, którzy zaprezentowali legendarne utwory zespołu Queen. Największą widownię niedzielnych obchodów zgromadził występ gwiazdy wieczoru, którą był zespół Zakopower.

Zarówno sobotnim, jak i niedzielnym obchodom towarzyszyła wspaniała pogoda, która zachęcała do biesiadowania i wspólnej zabawy na świeżym powietrzu.

Do zobaczenia za rok!!

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.