alt obrazka

Kompostowanie to prosty sposób na ograniczenie ilości odpadów i uzyskanie własnego nawozu dla roślin. Kompostowaniu możemy poddać wiele odpadów wytwarzanych podczas przygotowywania potraw oraz powstałych w trakcie prac w ogrodzie.


Jak zacząć kompostować?
Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce na postawienie kompostownika. Powinno być nieco wzniesione, żeby woda z opadów nie zalewała naszego kompostu, łatwo dostępne, osłonięte od wiatru i zacienione. Dobrym rozwiązaniem jest usytuowanie kompostownika w sąsiedztwie drzew i krzewów, które z jednej strony zasłonią konstrukcję, a z drugiej pomogą ograniczyć zapachy powstające podczas procesu rozkładu substancji organicznych. Kompostownik zakładamy przy dodatnich temperaturach, tj. od wiosny do jesieni.

Wybuduj albo kup gotowy
W sklepach budowlanych oraz ogrodniczych dostępne są gotowe kompostowniki o różnych pojemnościach. Prosty, drewniany kompostownik można wybudować również samodzielnie. Najlepiej sprawdzają się ażurowe konstrukcje z desek lub odpowiednio zaimpregnowanych belek. Należy je ułożyć tak, aby zapewnić dostęp powietrza do kolejnych warstw kompostu, które co jakiś czas przysypujemy warstwą ziemi.

Jakie odpady mogą być kompostowane?
Zacznijmy od tego, że kompostownik to nie śmietnik! Nie wszystkie odpady nadają się do przetworzenia jeśli zależy nam na uzyskaniu wartościowego nawozu oraz zminimalizowaniu możliwych uciążliwości. Do kompostownika możemy wrzucać większość odpadów biodegradowalnych takich jak:

  • opadłe liście z drzew i krzewów, zarówno ozdobnych, jak i owocowych, o ile nie są porażone przez choroby i szkodniki. Kompostując liście warto pamiętać o tym, że mają różny czas rozkładu. Najszybciej rozkładają się miękkie liście (np. forsycji, kasztanowca, jabłoni, lipy, leszczyny), wolniej grube liście np. gruszy, dębu czy olchy. Mieszanie liści różnej grubości może wpłynąć na czas kompostowania, dlatego warto je rozdzielić. Oddzielnie należy kompostować także igliwie, które ze względu na zawartość substancji żywicznych silnie zakwasza kompost;
  • skoszoną trawę i zbędną darń;
  • resztki roślin, przekwitające kwiaty, nacie, rośliny doniczkowe oraz inne resztki roślinne;
  • odpadki kuchenne pochodzenia organicznego, tj. obierki z warzyw i owoców z wykluczeniem cytrusów, których skórki przesiąknięte są chemicznymi środkami konserwującymi, skorupki jaj, fusy po kawie lub herbacie, resztki posiłków z wykluczeniem mięsa i tłuszczu. Warto pamiętać, że sól i tłuszcz spowalniają rozkład materii;
  • popiół drzewny (np. z kominka i z grilla);
  • muł i glony z oczka wodnego;
  • podartą tekturę i papier,
  • materiały takie jak słomiane maty, trociny, ścinki drewna, rozdrobniona kora, drobne gałęzie z przycinanych drzew i krzewów oraz rozdrobnione łodygi słoneczników.

Ulga w opłacie za odbiór i gospodarowanie odpadami
Właściciele jednorodzinnych gospodarstw domowych w gminie Pilawa, którzy posiadają własne kompostowniki mogą uzyskać bonifikatę w opłacie za odbiór odpadów komunalnych. Fakt posiadania kompostownika należy zgłosić do tutejszego Urzędu poprzez korektę deklaracji na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

Równocześnie przypominamy, że kompostownik lub pryzma kompostowa nie może stwarzać uciążliwości dla sąsiadów (nieprzyjemne zapachy). Prawidłowo prowadzony proces kompostowania nie jest nadmiernie uciążliwy. Jednocześnie informujemy, że odległości, które należy zachować przy wyborze miejsca na kompostownik, określa rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.                                    

Wybierając sposób i miejsce kompostowania, należy wziąć  pod uwagę ewentualne uciążliwości dla sąsiednich nieruchomości i tak zlokalizować kompostowanie, aby nie powodować  tych uciążliwości.