alt obrazka

Recykling jest to szereg czynności podejmowanych w celu ponownego wykorzystania odpadów. Najlepsza sytuacja to taka, w której dany surowiec odzyskuje się wielokrotnie i przerabia po każdym użyciu aż do momentu, w którym będzie całkowicie nieprzydatny.

Podstawa recyklingu to odpowiednie segregowanie i selekcja odpadów, a następnie przetworzenie ich na nowe produkty do ponownego wykorzystania. Celem podejmowania tego typu działań jest przede wszystkim oszczędność energii oraz ochrona zasobów naturalnych. Jeśli można przetworzyć i ponownie wykorzystać dany surowiec, nie trzeba eksploatować dóbr planety w celu pozyskania go. To bardzo istotne w przypadku stale malejących złóż zasobów nieodnawialnych.

W życiu codziennym obserwujemy rosnącą świadomość na temat ochrony środowiska – w tym także recyklingu. Możliwość ponownego wykorzystywania odpadów to coś, na co zwracają uwagę zarówno producenci, jak i konsumenci. Chociaż postawy ekologiczne często wynikają z panujących trendów, nie można zaprzeczyć, że ten rodzaj mody jest dobroczynny dla planety oraz ogólnej populacji. Coraz więcej naszych mieszkańców rezygnuje z jednorazowych foliowych reklamówek na rzecz materiałowych oraz decyduje się na kupowanie artykułów w opakowaniach biodegradowalnych i przeznaczonych do recyklingu.

Rosnąca świadomość ludzi sprawia również, że segregowanie domowych odpadów staje się normą i nie budzi już skojarzeń z niepraktycznymi wymysłami, ale raczej z obowiązkiem wynikającym ze społecznej odpowiedzialności. Surowce przeznaczone do obróbki i ponownego wykorzystania umieszcza się w przeznaczonych do tego workach.


Recykling plastiku

Smutną prawdą jest to, że planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona przez tworzywa sztuczne. Butelki i plastikowe słomki pływające w oceanach to obraz, który widzieliśmy wszyscy dzięki przekazom medialnym. Okres rozkładu plastiku jest niezwykle długi – foliowa reklamówka potrafi rozkładać się nawet 500 lat, przy okazji wydzielając do środowiska szkodliwy dla organizmów żywych mikro- i nanoplastik oraz inne toksyczne związki. Z tych względów recykling plastiku to temat, który spędza sen z oczu ekologom od wielu lat.

Przetworzony plastik to surowiec, z którego można zrobić zarówno nowe opakowania, jak i odzież. Ponowne wykorzystywanie tworzyw sztucznych zapobiega ich nagromadzaniu w środowisku, dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów. Plastik wyrzuca się do żółtych worków na śmieci. Najkorzystniejsze jest jednak ograniczanie jego zużycia wtedy, gdy jest to możliwe – na przykład poprzez zamianę foliowych reklamówek na materiałowe torby.


Recykling papieru

Papier otacza ludzi ze wszystkich stron. Artykuły biurowe, rachunki, paragony, zeszyty to tylko jedne z licznych przedmiotów papierowych, które każdy posiada zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Według szacunków prawie połowę światowej wycinki drzew przeznacza się właśnie do produkcji tego surowca, dlatego jego ponowne wykorzystywanie jest tak istotne. Recykling papieru pomaga nie tylko chronić drzewa, ale również przyczynia się do ograniczenia zużycia wody oraz emisji zanieczyszczeń.

Papier i tekturę należy wyrzucać do worków niebieskich. Nie każdy produkt nadaje się jednak do recyklingu. Do kosza na makulaturę nie powinno się wrzucać lakierowanych i foliowanych gazet, tapet czy artykułów higienicznych takich jak ręczniki papierowe, waciki, podpaski czy pampersy (te kwalifikują się jako odpady zmieszane).

 

 

Recykling szkła

Mówi się, że szkło to najbardziej wdzięczny surowiec pod względem zdatności do recyklingu. Jego ponowne wykorzystanie jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Przetworzone szkło nie traci na jakości – zachowuje swoje pierwotne właściwości oraz jest tak samo trwałe, jak wcześniej. Recykling szkła pozwala na zaoszczędzenie piasku kwarcowego i energii – stłuczka szklana topi się w niższej temperaturze niż pierwotny materiał. Produkcja szkła z recyklingu jest więc zwyczajnie tańsza i bardziej opłacalna.

Niektóre legendy miejskie głoszą, że ponowne wykorzystanie szkła oznacza po prostu umycie go i wprowadzenie do obiegu, co budzi kontrowersje ze względu na higienę. Jest to oczywiście nieprawda. Zebrane szkło przeznaczone do recyklingu przerabia się na stłuczkę, którą można następnie przetopić na nowe opakowania.


Recykling baterii

Zacznijmy od tego, że recyklingowi należy poddawać wszystkie baterie. Niezależnie od tego, czy są to alkaliczne „paluszki” czy akumulator ze smartfona czy szczoteczki elektrycznej do zębów. Żadnej z tych baterii nie można wyrzucać do zwykłego kosza ani do „odpadów zmieszanych”. Według obowiązującego w Polsce prawa wyrzucanie w ten sposób baterii jest nielegalne i grozi sankcjami prawnymi.

Zużyte baterie można wyrzucać lub oddawać do:

 – sklepów, które prowadzą zbiórkę baterii. Bardzo często takie zbiórki znajdziemy w sklepach z elektroniką.

 zużyte baterie są też zbierane w urzędzie, szkołach lub innych instytucjach publicznych.

  w PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Odpowiedni recykling baterii unieszkodliwia ich potencjalnie toksyczne działanie i chroni w ten sposób środowisko. Utylizacja baterii pozwala jednak odzyskać też z nich metale, takie jak aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz czy rtęć.

Takie metale mogą być potem wykorzystane do tworzenia nowych akumulatorów czy baterii. W ten sposób można odzyskać ponad 90 procent metali i elektrolitów z baterii i dać im drugie życie, chroniąc przy tym zdrowie ludzi oraz zwierząt. Właśnie dlatego jeśli jeszcze nie segregujesz odpowiednio baterii, zacznij robić to już dziś.


Recykling elektrośmieci

Elektrośmieci, które lądują w zakładzie recyklingowym są zwykle rozkładane na czynniki pierwsze. Dzięki temu niedziałające elementy przechodzą przez specjalistyczny proces niszczenia, a te, które są sprawne, ponownie wykorzystuje się do produkcji nowych urządzeń. Ze starych sprzętów coraz częściej konstruuje się nowe, o nieco innych funkcjach i dodatkowych możliwościach. Pomysły w tym zakresie są bardzo różne i ciekawe.

Postęp technologiczny i konsumpcyjny styl życia stały się motywacją do kupowania nowych sprzętów. To automatycznie prowadzi do wyrzucania starych urządzeń. Niestety nie wszyscy robią to mądrze. Wielu ludzi nie ma pojęcia o tym, że umieszczając je w koszu na odpady zmieszane, czy pozostawiając w lesie, czyni nie tylko zło, lecz przede wszystkim przyczynia się do degradacji środowiska.


Recykling odpadów tekstylnych

Warto pamiętać, że to, co dla nas jest odpadem tekstylnym, dla innych może być produktem, który wciąż nadaje się do użytku. Dlatego warto zrobić przegląd szafy i to, co jeszcze jest w dobrym stanie, oddać potrzebującym do specjalnych pojemników należących do Polskiego Czerwonego Krzyża.

Pozyskane tekstylia są sortowane i dzielone na 2 grupy. Pierwsza grupa to odpady czyste (odzież, firany, zasłony, inne tekstylia domowe, pozostałości poprodukcyjne). Druga grupa to odpady zabrudzone. Te już wymagają odkażania chemicznego lub biologicznego (dywany, wykładziny, zabrudzone ubrania itp.). Odpady te sprzedaje się lub przerabia na surowce, które nadają się do ponownego zastosowania. Często tworzone są z nich ścierki do mycia, czy polerowania. Bawełna może być wykorzystana do produkcji wysokiej jakości papieru. Przerób wełny dzierganej i tkanej wykorzystuje się, jako izolację samochodową.

Odpady tekstylne mogą być również stosowane, jako wypełniacz siedzeń. Inne również pochodzenia tekstylnego często służą do produkcji tapicerki, czy nawet materiałów budowlanych. Warto również wspomnieć, że rozwłóknione tekstylia służą do produkcji kompozytu. Ten jest doskonałą alternatywą dla drewna. Wbrew pozorom jest aż o 40 proc. mocniejszy niż tworzywa sztuczne. Wyróżnia się też wysoką odpornością na uderzenia i niskie temperatury. Jego zaletą jest to, że nie wchłania wilgoci i w całości nadaje się do recyklingu.

Z odzieży tekstylnej, która po sortowaniu nie nadaje się do recyklingu wytwarzane jest paliwo alternatywne. Trzeba podkreślić, że nie każdy odpad tekstylny nadaje się do produkcji paliwa. Musi spełniać odpowiednie normy. W pierwszej kolejności przechodzi przez kontrolę jakości i detektor metali. Później ulega rozdrobnieniu i sprasowaniu. W tej postaci trafia do Cementowni. Powstaje coraz więcej firm, które posiadają linię produkcyjną pozwalającą na wytwarzanie paliwa alternatywnego z tekstyliów. Zaletą pozyskiwanego paliwa jest wysoka wartość opałowa, mała zawartość chloru i przede wszystkim niska wilgotność. Dzięki stosowanym technologiom i połączeniu linii produkcyjnej z główną linią sortowniczą firma jest w stanie zagospodarować cały surowiec.

Spadek kosztów produkcji tekstyliów oraz rosnąca zamożność społeczeństwa sprawiają, że prawdopodobnie tekstyliów będziemy zużywać coraz więcej, dlatego już teraz powinno się mieć świadomość, co można z nimi zrobić, by odciążyć środowisko naturalne.


Recykling opon

Na polskich drogach z roku na rok przybywa pojazdów, a co za tym idzie, zwiększa się liczba wprowadzonego do obiegu ogumienia. Tylko w 2021 roku do użytku doszło 274 ton opon, które w przyszłości będzie trzeba zutylizować. Wraz z upływem czasu ogumienie pozostawione w środowisku ulega defragmentacji. Toksyczne mikroplastiki zatruwają glebę, a następnie przenikają do wody. Są zagrożeniem dla zdrowia i życia, nie tylko zwierząt, ale także ludzi.

Zużyte opony, które przekazujemy dalej, mogą być wykorzystane na cztery sposoby:

  • odzysk energetyczny,
  • recykling materiałowy,
  • bieżnikowanie,
  • eksport.

W Polsce najczęściej opony są poddawane recyklingowi, którego celem jest odzysk energetyczny. Poddawane kontrolowanemu spalaniu ogumienie stanowi alternatywne źródło energii wykorzystywanej m.in. w cementowniach, co przy zastosowaniu odpowiednich technologii, pozwala na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Należy podkreślić, że nie jest to jednak rozwiązanie idealne.

Najkorzystniejszą dla środowiska metodą utylizacji jest recykling materiałowy (recykling surowcowy). Jest to przetworzenie jednego materiału na inny o podobnym lub zupełnie nowym zastosowaniu. Opony składają się z gumy (kauczuk naturalny i syntetyczny), elastomerów, sadzy, krzemionki, metalu, materiałów tekstylnych oraz innych związków naturalnych i chemicznych, dlatego opcji na ponowne ich przetworzenie jest wiele.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że wiele produktów z naszego otoczenia powstało, dzięki zutylizowaniu ogumienia. Granulat gumowy z powodzeniem wykorzystuje się w transporcie, chociażby przy budowie nawierzchni asfaltowej. Dzięki dodatkowi gumy jest ona nie tylko wytrzymalsza, ale także poprawia przyczepność i skraca drogę hamowania, co zwiększa bezpieczeństwo.