alt obrazka

W niedzielę 25 lutego 2024 roku kościół parafialny pw. Św. Józefa w Trąbkach stał się przestrzenią dla niezwykłego widowiska artystyczno-muzycznego w wykonaniu Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. T. Sygietyńskiego.

Wnętrze niedużego kościółka bardzo szybko wypełniło się po brzegi tłumnie przybyłymi mieszkańcami zarówno Trąbek, jak też okolicznych miejscowości. Publiczność, która nie zmieściła się w świątyni mogła obejrzeć cały występ artystów na telebimie ustawionym na placu przed kościołem. Chór, soliści i orkiestra pod batutą dyrygenta Wojciecha Gwiszcza wykonali najpiękniejsze i dobrze znane pieśni patriotyczne, utwory religijne oraz popularne przyśpiewki ludowe.

Kolorowe stroje wzbudzały nie mniejszy zachwyt niż kunszt artystów, którzy dali z siebie maksimum, wywołując żywe reakcje publiczności. Ogromna radość i spontaniczność z jaką zespół wykonywał swój program jest dowodem na to, że to, co robią sprawia im wielką przyjemność. Ponad godzinny niepowtarzalny występ spotkał się w żywą reakcją i świetnym odbiorem publiczności, a wrażenia z koncertu na długo zostaną w pamięci zgromadzonej publiczności.

Warto podkreślić, że Miasto i Gmina Pilawa po raz pierwszy gościło na swoim terenie zespół "Mazowsze". Koncert przygotowano w ramach obchodów 100-lecia powstania parafii w Trąbkach, a występ artystów w całości sfinansowany został przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, dzięki staraniom Pani Marszałek Janiny Ewy Orzełowskiej.

Zespół MAZOWSZE należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza. Z uwagi na ogromne bogactwo repertuarowe, „Mazowsze” powszechnie uznawane jest za zespół narodowy.