alt obrazka

W piątek 3 maja 2024 r. w Pilawie odbyły się uroczystości upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Obchody rozpoczęto Mszą Św. w intencji Ojczyzny pod wezwaniem Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie. W nabożeństwie uczestniczyli między innymi: delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz  gminnych, strażacy, dyrektorzy i uczniowie szkół, Skauci Europy - Środowisko Garwolińsko-Pilawskie, a także mieszkańcy.

Po uroczystej Eucharystii korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Pilawa przemaszerował na plac przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. W przemarszu udział wzięli młodzi harcerze oraz uczniowie szkół, którzy nieśli biało-czerwoną flagę.

Zgromadzonych przed budynkiem urzędu mieszkańców powitała Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie Sylwia Zakrzewska. Po odegraniu hymnu państwowego, głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, która przypomniała wydarzenia z 3 maja 1791r. oraz znaczenie Ustawy Rządowej dla kolejnych pokoleń. W swoim wystąpieniu zaznaczyła, że święto narodowe, które obchodzimy jest jednym z tych dni w roku, który skłania nas do refleksji nad znaczeniem takich słów jak wolność, odpowiedzialność. Naszą patriotyczną powinnością jest więc godnie kontynuować dzieło rozpoczęte przez twórców Konstytucji 3 Maja – dodała.

W dalszej części obchodów delegacje władz samorządowych, księża, młodzież szkolna oraz strażacy złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą odzyskanie niepodległości. Następnie odbył się krótki występ artystyczny dzieci z Przedszkola Samorządowego oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie. Wspólne obchody zakończył krótki koncert melodii patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilawa. Towarzyszyły im grupy taneczne Tamburmajorek oraz Mażoretek. 

Po raz kolejny część naszych Mieszkańców postanowiła w sposób aktywny, na sportowo świętować uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Z inicjatywy MGOK-u i przy współpracy ze stowarzyszeniem Stopka Pilawa, a także organizacji Dawny Powiat Garwolin i okolice zorganizowany Rodzinny Rajd Rowerowy z historią w tle. Przewodnikiem podczas tej niezwykłej wyprawy był pasjonat lokalnej historii pan Krzysztof Kot.

Ponad 120 uczestników przemierzyło prawie 25 km trasę sprzed MGOK, wzdłuż torów kolejowych w kierunku przejazdu w Krystynie/Woli Rębkowskiej, udając się następnie przez las do miejsca docelowego – Lisich Jam.

Dziękujemy wszystkim za liczną obecność i wspólne świętowanie!