alt obrazka

Miasto Pilawa miało okazję uczestniczyć w kampanii Polskiego Alarmu Smogowego „Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”.

Instalacja, którą posługuje się Polski Alarm Smogowy to dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą półprzepuszczalną tkaniną. Wentylatory umieszczone z tyłu instalacji przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają” i przefiltrowują przepływające przez nie powietrze. Na białej materii zaczynają osadzać się zanieczyszczenia powietrza. Te same zanieczyszczenia trafiają do naszych płuc, często niewidoczne i tym samym lekceważone.

Sztuczny model ludzkich płuc, który został umieszczony przed Miejsko–Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilawie od 28 grudnia 2023 roku do 10 stycznia 2024 roku, stał się nie tylko atrakcją wizualną, lecz przede wszystkim narzędziem edukacyjnym. 

Mimo sezonu grzewczego przez większość dni instalacja pokazywała pomiary na poziomie umiarkowanym, jednakże pod koniec akcji „mobilne płuca” pokryły się ciemniejszym kolorem sygnalizując wzrost zanieczyszczeń. 

Palenie w piecach może mieć wpływ na to, czym oddychamy każdego dnia. Dlatego zachęcamy Was, drodzy Mieszkańcy Pilawy, do zadbania o to, co wrzucacie do swoich pieców. Rezygnacja z “kopciucha” i instalacja nowoczesnego, wydajnego źródła ciepła jest inwestycją, która nie tylko zmniejszy rachunki za ogrzewanie, ale również poprawi jakość powietrza. Dbając o czyste i zdrowe powietrze, dbacie również o swoje zdrowie oraz dobre samopoczucie Waszych sąsiadów.

Akcja miała na celu zmianę świadomości społecznej i doprowadzenie do zmiany – likwidacji nieefektywnych kotłów i ocieplenia, a także korzystania z dofinansowań oferowanych w ramach ogólnopolskiego Programu „Czyste Powietrze”.

Zachęcamy do dalszego zaangażowania w sprawę czystego powietrza oraz korzystania z dostępnych programów wspierających.

Więcej o Programie "Czyste Powietrze" na naszej stronie internetowej Urzędu: https://www.pilawa.com.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/czyste-powietrze lub pod numerem: 25 685 61 10.

Cieszmy się razem świeżym powietrzem i pracujmy nad tym, aby Pilawa była miejscem, gdzie oddycha się pełną piersią!