alt obrazka

Spośród słów używanych nieczęsto,

tłumnie dzisiaj na place wybiegło

słowo piękne, jak honor i męstwo,

słowo, które brzmi – niepodległość.

- Marcin Wolski


Za nami 11 listopada, w całej Polsce uroczyście obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Ta symboliczna data przypomina nam o Polakach, którzy z poświęceniem walczyli o wolność naszego Państwa. Jest także potwierdzeniem siły Narodu Polskiego, dla którego Niepodległa Ojczyzna jest najwyższą wartością.

W uroczyste obchody Święta Niepodległości tradycyjnie włączyły się także władze samorządowe Miasta i Gminy Pilawa oraz lokalna społeczność. W ciągu minionych dni we wszystkich gminnych placówkach oświatowych, a także w przedszkolu odbywały się uroczyste apele, akademie i spotkania, które były wyrazem szacunku i pamięci o bohaterach naszej wolności oraz dokonań przodków walczących w obronie Ojczyzny.

Gminne uroczystości miały miejsce w sobotę 11 listopada i rozpoczęły się Mszą Św. w intencji ojczyzny, w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie. We wspólnej modlitwie uczestniczyli między innymi: Poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian, Sekretarz Miasta i Gminy Monika Śniegucka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilawie Dorota Niemiec-Jóźwicka wraz z radnymi, radni powiatowi, Dyrektorzy i Kierownicy jednostek organizacyjnych Miasta i Gminy, delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele środowisk kombatanckich, harcerze, uczniowie szkół, strażacy oraz mieszkańcy. Uroczysty i podniosły charakter nabożeństwa nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pilawa pod batutą Krzysztofa Czajki.

Tegoroczne obchody połączone zostały z uroczystością odsłonięcia i poświęcenia odnowionego w ostatnich dniach pomnika ks. Mariana Juszczyka, Antoniego Pinakiewicza i Bolesława Warownego znajdującego się przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej z drogą do Łucznicy. To właśnie przed pomnikiem odbyła się dalsza część uroczystości.

Tutaj wszystkich zgromadzonych powitała dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie Pani Sylwia Zakrzewska, a następnie odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian. W krótkim wystąpieniu przypomniała, że dzisiejszy dzień skłania do refleksji na temat patriotyzmu, bo nic nie jest tak ważne dla narodu, jak posiadanie własnego państwa, suwerenne sprawowanie rządów i poczucie, że w jego granicach jest się bezpiecznym. To wyjątkowe święto w naszej tradycji narodowej, pełne optymizmu i nadziei. Po 123 latach cierpienia, represji i niewoli wielu pokoleń naszych rodaków Polska odzyskuje wolność. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Wolność została nam zadana, byśmy ją budowali w ramach narodowej wspólnoty. Dbajmy o to, żeby wartości przekazywane młodemu pokoleniu, stały na straży godności naszego Narodu, naszej historii, kultury i dziedzictwa naszych ojców. Świętując ten dzień bądźmy dumni z naszej Ojczyzny, bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami!.

W czasie przemówienia burmistrz nawiązała również do historii świeżo odnowionego pomnika upamiętniającego rozstrzelanie w 1942 r aresztowanych zakładników: ks. Kan. Mariana Juszczyka, proboszcza parafii Garwolin, rejenta Antoniego Pinakiewicza, byłego członka Wydziału Powiatowego i Bolesława Warownego, woźnego Urzędu Miejskiego w Garwolinie. Pomnik z kamiennej płyty wraz z tablicą i ogrodzeniem powstał 30 kwietnia 1969r. z inicjatywy pilawskiego koła ZBoWiD. Wyjaśniła, że poprzez upływ czasu i niekorzystne czynniki atmosferyczne miejsce to uległo zniszczeniu. Stąd opracowany został projekt modernizacji obiektu i w ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Zachowania i Tworzenia Miejsc Pamięci Narodowej pn. „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023” złożono wniosek o dofinansowanie realizacji prac związanych z odnowieniem pomnika i uporządkowaniem terenu wokół. Wierzę, że każdy znajdzie chwilę, by odwiedzić to miejsce zastanowić się jak ważna jest dla współczesnego pokolenia pamięć o bohaterach, rodakach walczących o wolność i niepodległość kraju – zakończyła.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili również między innymi Poseł na Sejm RP Iwona Kurowska, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak oraz w imieniu kombatantów profesor Zbigniew Gnat-Wieteska historyk, autor publikacji z dziedziny wojskowości i historii Garwolina i okolic.

Kolejnym punktem uroczystości było oficjalne odsłonięcie, a następnie poświęcenie odrestaurowanego pomnika, którego dokonał ks. kan. Edmund Szarek, który jednocześnie jest kapelanem ŚZŻAK Obwodu „Gołąb” w Garwolinie.

W dalszej części w hołdzie rozstrzelanym zakładnikom,walczącym o Wolność i Niepodległość Kraju, parlamentarzyści oraz delegacje kombatantów, władz samorządowych, powiatowych, służb mundurowych, księża i młodzież szkolna złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze.

Spotkanie przed pomnikiem zakończyła krótka wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej w Pilawie, która był jednocześnie zaproszeniem na specjalny koncert melodii patriotycznych, który zaplanowano w godzinach popołudniowych w Sali widowiskowej MGOK w Pilawie. Wcześniej okolicznościowy program artystyczny przedstawili uczniowie kl. VI PSP w Pilawie.

W ramach tegorocznych obchodów w MGOK przygotowano również specjalną wystawę pt. „#Moja Niepodległa. Materiały z zasobu Archiwum IPN”.

Wielu czci „Niepodległą” biorąc udział w licznych biegach i wydarzeniach sportowych Tradycyjnie nasze pilawskie obchody Święta Niepodległości połączone zostały z Nieoficjalnym Biegiem Niepodległości „11 kilometrów na 11 listopada” organizowanym przez Stowarzyszenie STOPKA PILAWA.

Podobnie jak w latach ubiegłych na dzień 11 listopada, ulice naszego miasta zostały przybrane biało-czerwonymi flagami, które przypominają nam o wartościach, o które walczyły pokolenia Polaków, o zwycięstwach, o dumie i o miłości do Polski.