alt obrazka

W marcu 2023 roku Miasto i Gmina Pilawa rozpoczęła przygotowania do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji, w ten sposób chcemy przygotować się do sięgania po środki unijne w nowym okresie programowania. 

Wyznaczenie obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji umożliwi opracowanie kompleksowego i zgodnego z ustawodawstwem Gminnego Programu Rewitalizacja, stanowi kompleksowy oraz skoordynowany proces zintegrowanych działań na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Proces ten, skoncentrowany terytorialnie, ma na celu wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych oraz poprawę jakości życia mieszkańców. Jednym z kluczowych założeń rewitalizacji jest partycypacja społeczna zapewniająca aktywny udział mieszkańców w procesie przygotowania, prowadzenia oraz oceny rewitalizacji. Podstawą działań jest gminny program rewitalizacji, który sporządzany jest dla obszarów zdegradowanych obejmujących obszary możliwe, z punktu widzenia przepisów do rewitalizacji.

Rewitalizacji dla Miasta i Gminy Pilawa przede wszystkim wyznacza cele, kierunki i przedsięwzięcia rewitalizacyjne, a także system monitorowania i oceny programu. Realizacja podstawowych i uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych, przyczyni się do rozwiązania zdiagnozowanych zjawisk kryzysowych w sferze społecznej, a także związanych z nimi problemów występujących w sferze gospodarczej, środowiskowej, przestrzenno-funkcjonalnej i technicznej, co przełoży się w sposób bezpośredni na podniesienie jakości życia mieszkańców.

W chwili obecnej rozpoczęty został proces prowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji na terenie Miasta i Gminy Pilawa.

Szczegóły dotyczące trwających konsultacji znajdziecie Państwo w załączonym ogłoszeniu jak również pozostałych załączonych materiałach.