alt obrazka

„Bohaterowie nie umierają,
żyją wiecznie w sercach i umysłach tych,
którzy podążają ich śladem”

-
Emily Potter


Mijają 84 lata od wybuchu II Wojny Światowej. W rocznicę tego wydarzenia w prawie każdej miejscowości Polski mieszkańcy oddają cześć bohaterom, walczącym za naszą wolność i suwerenność. W piątek 1 września 2023r również mieszkańcy Miasta i Gminy Pilawa z wdzięcznością i czcią wspominali obrońców granic Rzeczypospolitej, bohaterskich strażników wolności i godności naszego narodu.

Tegoroczne gminne uroczystości rozpoczęły się przed Pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej w parku miejskim w Pilawie. Przedstawicieli władz samorządowych, Radnych Rady Miejskiej w Pilawie, delegacje pocztów sztandarowych, harcerzy, dyrektorów i uczniów szkół z terenu Miasta i Gminy Pilawa, przedstawicieli przedszkola samorządowego, strażaków oraz mieszkańców powitała Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie Pani Sylwia Zakrzewska. Część oficjalną rozpoczęto od hymnu państwowego, następnie odczytano apel poległych.

W dalszej części głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian. W krótkim wystąpieniu przypomniała, że wrzesień 1939 roku nie był dla Polski dobrym miesiącem, rozpoczęła się kampania wrześniowa, walki w obronie ojczyzny. Dziś wspominamy ten historyczny dramat jako obywatele wolnej Polski. Pamiętajmy jednak, że wolność to nie tylko przywilej, ale i obowiązek wielkiego patriotyzmu i wierności najcenniejszym ideałom – poświęcenia i służby dla kraju. Najwyższy wyraz szacunku dla poległych to nie tylko nasza dzisiejsza obecność tutaj, ale przede wszystkim codzienna troska o pokój. Musimy stale pamiętać, że konflikt rodzi się z podziałów między ludźmi i między narodami. Dzisiaj na sąsiedniej Ukrainie toczy się brutalna wojna. Już ponad rok jak cały świat wstrzymał oddech, w związku z atakiem Rosji na Ukrainę. Napływające każdego dnia informacje ciągle wywołują w nas lęk, poczucie zagrożenia i bezradności. To właśnie z tego powodu trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, i nie utrzyma się sama – podkreśliła.

W dalszej części przed pomnikiem złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze. W imieniu mieszkańców wiązankę złożyła Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian wraz z Sekretarzem Miasta i Gminy Pilawa Moniką Śniegucką oraz Skarbnikiem Justyną Szostak. Uroczystości w parku zakończył krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP w Pilawie pod batutą Krzysztofa Czajki, a następnie korowód prowadzony przez orkiestrę przemaszerował do kościoła pw. Matki Boskiej Kodeńskiej w Pilawie, gdzie wspólnie modlono się w intencji Ojczyzny.

W trakcie mszy św., ks. Andrzej Banasiuk wspominał bohaterów, którzy walczyli o Niepodległość Polski i stoczyli długi bój o obronę polskich granic. Przypomniał, że w 1939 roku 1 września przypadał, tak jak dzisiaj, w piątek. Miał to być kolejny zwykły dzień kończącego się upalnego lata. Składamy hołd tym, którzy w obliczu przeważających sił wroga dokonywali cudów męstwa. Chociaż próbowaliśmy odeprzeć natarcie wroga, nie daliśmy rady. Zapłaciliśmy za to najwyższą w historii cenę – życie straciło ponad pięć milionów polskich obywateli różnych narodowości mieszkających w ówczesnej II Rzeczypospolitej.

Podniosły i uroczysty charakter nabożeństwu nadała oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry, z którą na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali pieśń Boże, coś Polskę.

W ramach tegorocznych obchodów na tablicach przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pilawie z zasobów Narodowego Centrum Kultury przygotowano wystawę zdjęć pt. „Wojna”.