
Ustawa o aplikacji mObywatel została podpisana przez prezydenta i już 14 lipca wchodzi w życie. Nowe przepisy zrównują pod względem prawnym dokumenty cyfrowe obsługiwane w aplikacji z dokumentami w tradycyjnej formie. Nowe przepisy określają katalog dokumentów, które mogą być wydawane w wersji elektronicznej.
Celem ustawy z 26 maja 2023 r. jest kompleksowe uregulowanie kwestii związanych z funkcjonowaniem aplikacji mObywatel oraz warunków udostępniania i świadczenia usług w ramach tej aplikacji. Nowe regulacje mają zastąpić przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, które określały dotychczasowe zasady funkcjonowania aplikacji mObywatel.
Na ich podstawie obywatele będa mogli między innymi:
- w bezpieczny sposób pobierać i okazywać swoje dane,
- potwierdzać nabyte uprawnienia kierowcy,
- sprawdzać swoje punkty karne,
- zgłosić naruszenie środowiskowe,
- korzystać z mLegitymacji emeryta-rencisty ZUS,
- korzystać z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej,
- korzystać z mLegitymacji adwokackiej,
- korzystać z mLegitymacji poselskiej,
- złożyć wnioski w wybranych obszarach,
- realizować eRecepty bez podawania numeru PESEL,
- przechowywać potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19.
Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak do tej pory, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel.
Nowym dokumentem, którym będziemy mogli się posługiwać w całym kraju ma być tzw. cyfrowy dokument tożsamości, zwany też dokumentem mObywatel. Będzie on wydawany automatycznie na okres 5 lat osobie, która stała się użytkownikiem aplikacji mObywatel. Dokument ma zawierać dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL.Co ciekawe, będzie on funkcjonował całkiem niezależnie od dowodu osobistego w postaci elektronicznej. Cyfrowy dokument tożsamości ma być powszechnie respektowany w urzędach, bankach i każdym innym miejscu, w którym załatwiamy nasze sprawy i potrzebujemy okazać dokument tożsamości.
Nowym dokumentem nie posłużymy się natomiast przekraczając granicę kraju – w tym wypadku wciąż wymagane będzie okazanie dowodu osobistego w postaci tradycyjnej albo paszportu. Cyfrowy dokument tożsamości nie będzie też przydatny przy wnioskowaniu o dowód osobisty. Każdy użytkownik ma być informowany o zmianie danych w rejestrach państwowych, z których pobierane są dane do cyfrowego dokumentu tożsamości, oraz konieczności aktualizacji tych danych.