alt obrazka

Kolejowa wieża ciśnień w Pilawie została wzniesiona według typowego projektu PKP w latach dwudziestolecia międzywojennego. Ten jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych w okolicy znajduje się w pobliżu stacji kolejowej, przy ul. Przemysłowej w Pilawie. Wieża posiada konstrukcję żelbetową oraz płaskodenny jednokomorowy zbiornik na wodę - także wykonany z żelbetu. Z uwagi na zachowane wartości artystyczne oraz historyczne, budynek został wpisany do rejestru zabytków.

Pilawska wieża ciśnień jest elementem infrastruktury kolei, otwartej w 1877 roku, zwanej Nadwiślańską Koleją Żelazną, łączącej Warszawę z Cesarstwem Rosyjskim. Po szynach mknęły wtedy stalowe parowozy, które zużywały ogromne ilości wody. Projektanci dróg żelaznych musieli więc zadbać o regularne rozmieszczenie na szlakach urządzeń umożliwiających pobranie wody.

W tamtych latach na terenach kolejowych wieże budowano z reguły w pobliżu stacji osobowych i towarowych oraz w pobliżu parowozowni, zapewniając stały i równomierny dopływ wody, niezbędny do zasilania parowozów. Ponadto, zapewniały one wodę dla obiektów technicznych i socjalnych stacji kolejowych. Wszystkie zabudowania kolejowe na linii Kolei Nadwiślańskiej były projektowane przez jedną pracownię, stąd ich wyjątkowo spójny charakter. Projektantem wieży był prawdopodobnie Jan Nepomucen Fijałkowski.

Wieże podobnej konstrukcji znajdują się m.in. w Nasielsku, Sierpcu i Otwocku.


Zachowana w niemal niezmienionym stanie wieża jest charakterystycznym obiektem kolejowym i stanowi przykład eklektycznej architektury przemysłowej. Podziały architektoniczne elewacji i interesujący detal architektoniczny stanowią o jej znacznych wartościach artystycznych. Jest to wyróżniający się element otaczającej nas architektury. Wartość historyczna jest związana z dziejami Kolei Nadwiślańskiej oraz historią miasta i jego okolicy.

Niestety dziś budynek, który przestał spełniać swoją pierwotną funkcję, stoi zapomniany i niszczeje. Warto zwrócić na niego uwagę i docenić zabytkową wartość.

Wieża jest własnością PKP SA. 


źródło: mwkz.plwiezecisnien.eu