alt obrazka

Wczesna wiosna to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych, a spowodowane jest to wypalaniem suchych pozostałości roślinnych. Doświadczenie z roku na rok pokazuje, że właśnie w tym okresie dochodzi do największej liczby tego typu zdarzeń.

Niestety wśród wielu ludzi panuje błędne przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy odrost młodej trawy. Wręcz odwrotnie ziemia wyjaławia się, wyhamowany zostaje pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Dodatkowo niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w zaroślach. Pożar niszczy miejsca bytowania zwierzyny dzikiej, m.in. saren, bażantów, kuropatw, zajęcy. W wyniku spalania trawy i zarośli powstaje duże zadymienie powoduje to zmniejszenie widoczności na drogach i liniach kolejowych, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków.

Należy pamiętać, że na wiosnę trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. Pożar dodatkowo jest intensyfikowany przez wiatr. W przypadku dużej  prędkości i gwałtownej zmiany kierunku wiatru bardzo często pożary te wymykają się spod kontroli osobie która je wznieciła i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia a nawet własne życie. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia innych osób oraz zwierząt.

Za wypalania traw grożą poważne konsekwencje od mandatów przez wysokie kary finansowe do odpowiedzialności karnej z ograniczeniem wolności włącznie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa również co roku ostrzega, że rolnik, który łamie prawo wypalając pozostałości roślinne może nie otrzymać w ogóle lub otrzymać dopłaty unijne pomniejszone nawet o kilkadziesiąt procent.


Warto też pamiętać o tym, że każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni.

Kampania społeczna Państwowej Straży Pożarnej „Stop Pożarom Traw” trwa od 1 marca do 30 kwietnia 2023 r.