W związku z uroczystościami obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego w naszej gminie, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Gocławiu mieli okazję odświeżyć swoją wiedzę nt. Bitwy pod Żelazną. Wraz z wychowawcami i Pocztem Sztandarowym udali się w dniu 17 marca 2023 r. pod Pomnik Powstańców Styczniowych w Gocławiu, gdzie dyrektor Tadeusz Pacek przypomniał uczniom historię związaną z 1963 r., która przetoczyła się przez nasze ziemie, cytując Stanisława Zielińskiego w opracowaniu zatytułowanym „Bitwy i potyczki 1863-1864” :
"Bitwa stoczona pod Żelazną w dniu 25.08.1863 r. w czasie Powstania Styczniowego pomiędzy oddziałem powstańczym Ludwika Żychlińskiego, a siłami moskiewskimi, których dowódcą był jenerał Muller von Zakamelski. Po stronie polskiej walczyło 300 uzbrojonych w sztucery, 400 kosynierów, 300 bezbronnych, oddział kawalerii liczący 350 koni.
Nieprzyjaciel miał do dyspozycji 9 rot piechoty, 1 szwadron ułanów, 1 szwadron dragonów i 1 seciną kozaków z dwoma działami. Żychliński otrzymawszy rozkaz pójścia na pomoc oddziałowi ''Kruka'' działającemu w Lubelskiem przeprawił się na prawy brzeg Wisły, przechodząc przez szosę Warszawsko-Lubelską spostrzegł nieprzyjaciela idącego od strony Miłosny. Natychmiast rozwinął linie tyralierską. Ponieważ centrum moskiewskie przeważnie złożone było z kawalerii, rozkazał Żychliński, by jazda, przypuściwszy szarżę, stanowczo przechyliła zwycięstwo; lecz gdy kawaleria zwlekała z wykonaniem rozkazu, wtedy sam usiłował przykładem zachęcić do ataku, przy tym został ranny kulą w pierś, spadł z konia. Wsiadłszy ponownie na koń, wskutek upływu krwi, gdy go siły zaczęły opuszczać zmuszony był Żychliński ustąpić z placu boju. Zdana tylko na oficerów, po utraceniu dowódcy, piechota, przez kilka godzin dzielnie się broniła. Po długiej i uporczywej walce lewe skrzydło, pod kapitanem strzelców Fabianim, cofnęło się ku Wiśle. Prawe skrzydło cofnęło się w las i następnie, na rozkaz Żychlińskiego, przyłączyło się do oddziału majora Zielińskiego. Potyczka odbyła się po obu stronach traktu lubelskiego pomiędzy Folwarkiem Żelazna a Lubicami na polach. Straty moskali były znaczne: ciężko ranny został pułkownik Kulgaczew, a poległo 19 oficerów i około 80 szeregowców; Polacy stracili 46 zabitych i kilkunastu rannych, natomiast broni ani koni nie stracili, przeciwnie, zdobyli 5 kozackich. Połowę ciał poległych powstańców wydobyto z płomieni wsi Wola Starogrodzka, której chałupy kozacy podpalali.”
Następnie odśpiewano Hymn Narodowy, złożono wiązankę i zapalono znicze. Na koniec katecheta p. Witold Jałocha poprowadził modlitwę w intencji Poległych Powstańców Styczniowych.