alt obrazka

Po raz kolejny Miasto i Gmina Pilawa przystąpiła do realizacji Programu Osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów”. Program jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają zachodzące procesy demograficzne. Jest on także elementem lokalnej polityki społecznej w zakresie wsparcia seniorów, którzy są niesamodzielni z uwagi na wiek oraz stan zdrowia.


Program ma na celu poprawę bezpieczeństwa funkcjonowania osób starszych w ich miejscu
zamieszkania. Założeniem programu jest wykorzystanie nowych technologii, które wspomagają opiekę nad osobami starszymi. Dzięki tym technologiom możliwe jest np. monitorowanie samopoczucia seniorów, nawet jeśli przebywają one w odległym miejscu. Nadrzędnym celem Programu Osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2023 jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych z terenu Miasta i Gminy Pilawa przez umożliwienie i zwiększenie dostępu do tzw. „opieki na odległość”.

W ramach programu seniorom świadczone są usługi społeczne polegające na zapewnieniu dostępu do „opieki na odległość” – przekazanie i pokrycie kosztów użytkowania tzw. „opasek bezpieczeństwa”

Opaski są wyposażone w funkcje: 

- przycisk bezpieczeństwa (sygnał SOS),-

- detektor upadku, 

- czujnik zdjęcia opaski,

- lokalizator GPS, 

- funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, 

- funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja). 

Opaska jest połączona z usługą operatora – wciśnięcie guzika alarmowego umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmie decyzję o dalszych działaniach i sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może wezwać służby ratunkowe, poprosić o interwencję opiekunów seniora lub pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pilawie, a także zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon.

Dzięki realizacji programu możliwe jest wsparcie w miejscu zamieszkania seniorów w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy związane z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzących samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkających z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej opieki w codziennym funkcjonowaniu w zakresie odpowiadającym im potrzebom. „Opieka na odległość” to nowoczesna forma sprawowania opieki nad osobami starszymi, która przyczyniła się do poprawy bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania.

W naszej gminie opaski dostało 16 seniorów, a 10 wyraziło zgodę na kontynuację. Wszyscy, którzy zgłosili się do programu, otrzymali opaski.

 


fot. Freepic.com