
Tuż po Wielkanocy rozpocznie się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Do komisji wojskowych będzie musiało się stawić 230 tys. osób, nie tylko dziewiętnastolatków.
Zgodnie z projektem rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej w 2023 r., do powiatowych komisji lekarskich w 2023 roku będą musieli stawić się:
- mężczyźni urodzeni w 2004 r.;
- mężczyźni urodzeni w latach 1999—2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2021 i 2022:
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: „A” „D” lub „E” ze wszystkimi konsekwencjami.
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub naukę w w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust 7 ustawy o obronie Ojczyzny. Chodzi o kierunki lekarski, weterynaryjny, pielęgniarski, psychologiczny, analityki medycznej ratownictwa medycznego
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Z najnowszej wersji projektu Ministerstwa Obrony Narodowej z 21 stycznia, wynika, że kwalifikacja rozpocznie się 17 kwietnia i potrwa do 21 lipca, czyli będzie trwała 66 dni roboczych, z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca.
Resort uzasadnia, że na zmianę i wydłużenie terminu wpłynął termin tegorocznych egzaminów maturalnych oraz wnioski kierowane przez wojewodów. Proponowany termin kwalifikacji jest też związany z wejściem w życie aktów wykonawczych związanych m.in. z przygotowaniem i organizacją kwalifikacji wojskowej.
Kwalifikację prowadzone będą przez 390 powiatowych komisji lekarskich. Wezwania zostaną wysłane do 230 tys. osób.
źródło: DGP, wp.pl
fot. pixabay.com