
Jak podaje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Jako podstawę prawną wskazanych zaleceń podano:
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia,
- Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2022/1345 2022/1345 z dnia 1 sierpnia 2022 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów, w których utrzymywane są zwierzęta lądowe, a także pobierania, produkcji, przetwarzania lub przechowywania materiału biologicznego.
Zgodnie z dyspozycją przytoczonego powyżej Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) obowiązkowi rejestracji podlega każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób). Przepisy pozostawiają jednak państwom członkowskim możliwość zwolnienia z tego obowiązku niektórych podmiotów, jeśli stwarzane przez nie ryzyko jest nieistotne dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Aktualnie trwają prace legislacyjne mające na celu umożliwienie zastosowania tego odstępstwa na gruncie prawa krajowego.
Z uwagi na powyższe, MRiRW zaleca aby osoby, które przeznaczają jaja oraz mięso, utrzymywanego przez siebie drobiu, jedynie na własne potrzeby, powstrzymały się od rejestracji tego drobiu.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z ARiMR Garwolin tel. 25 682 07 95