alt obrazka

W środę 28 września 2022r. miało miejsce symboliczne oddanie do użytku kolejnego etapu rozbudowy ścieżki edukacyjno - ekologicznej na terenie po zrekultywowanym składowisku odpadów komunalnych w Pilawie. Realizacja IV etapu inwestycji poświęcona została odnawialnym źródłom energii. W kontekście drastycznie rosnących cen prądu oraz obowiązku ograniczania zużycia energii, uświadamianie mieszkańców i edukacja na temat zielonej energii jest bardzo ważna.

Projekt realizowany przez Miasto i Gminę Pilawa obejmował montaż 17 gier edukacyjnych, w tym: multimedialne poświęcone odnawialnym i nieodnawialnym źródłom energii, labirynty natury, zgadywanki, kostki sprawnościowe, światłowody z pokazaniem energii wiatru, słońca i wody. W ramach zadania ustawione zostały również tablice edukacyjne, z których można się dowiedzieć jak i dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo zamontowana została lampa z panelem słonecznym.

Całkowity koszt realizowanego zadania, to kwota 104.000 zł, z czego dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosło 75.000 zł, natomiast pozostała kwota, to środki budżetu Miasta i Gminy Pilawa. Warto nadmienić, że w ramach projektu ogłoszony został konkurs plastyczny z zakresu ochrony środowiska dla uczniów szkół podstawowych z terenu Miasta i Gminy Pilawa. Z każdej szkoły wyłonione zostały po 3 prace, których autorzy otrzymali vouchery do wykorzystania w Empiku. Tegoroczny projekt zakładał również organizację pikniku edukacyjno-ekologicznego dla dzieci i młodzieży szkolnej, który został przygotowany razem z oddaniem do użytkowania kolejnego etapu ścieżki.  

Szanowni Państwo, wykorzystanie zasobów odnawialnych źródeł energii ma bardzo duży wpływ na wiele obszarów. Wraz ze wzrostem udziału zielonej energii na rynku, wzrasta bezpieczeństwo energetyczne. Odnawialne źródła energii, w przeciwieństwie do konwencjonalnych są inwestycją na wiele lat, która może przynieść spore oszczędności w rachunkach. Odnawialne źródła energii to także ograniczenie emisji CO2, co wpływa korzystnie na poprawę stanu środowiska naturalnego.