1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. Każdego roku 1 września wspominamy miliony ofiar i zniszczenia jakie spowodowały działania wojenne. W tym roku przypada 83. rocznica tych dramatycznych wydarzeń. W całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy zginęli w obronie niepodległości Polski, a także zostali zamordowani wskutek działań wojennych.
Władze samorządowe Miasta i Gminy Pilawa również uczciły pamięć tamtych dni i tamtych bohaterów. Gminne obchody rozpoczęto Mszą św. w kościele parafialnym w Pilawie w intencji ofiar II wojny światowej oraz dzieci rozpoczynających nowy rok szkolny. W uroczystościach udział wzięli między innymi: delegacje pocztów sztandarowych, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele, uczniowie oraz dzieci i mieszkańcy. Podniosły i uroczysty charakter nabożeństwa nadała oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pilawy pod batutą Krzysztofa Czajki.
Po zakończonym nabożeństwie korowód prowadzony przez orkiestrę przemaszerował do parku miejskiego w Pilawie, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Zgromadzonych przed pomnikiem Bohaterów II Wojny Światowej powitała Pani Sylwia Zakrzewska Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pilawie. Część oficjalną rozpoczęto od hymnu narodowego, a następnie odczytany został apel poległych.
W dalszej części głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian. W swoim wystąpieniu przypomniała, że działania wojenne w czasie II wojny światowej objęły trzy kontynenty i pochłonęły dziesiątki milionów ofiar. Śmierć poniosło blisko 6 milionów obywateli polskich, przede wszystkim wśród ludności cywilnej. Polska poniosła największe straty ludnościowe spośród krajów europejskich, w stosunku do ogólnej liczby ludności przed wybuchem wojny. Udział w obchodach, to świadome budowanie kolejnego ogniwa łańcucha pokoleń, związanego silnymi emocjami wokół wydarzeń i ludzi ówczesnej wojennej rzeczywistości. Poprzez ten akt, mamy wpływ na przekaz, jaki pozostawimy kolejnym polskim pokoleniom, mamy wpływ na brzmienie lekcji historii w polskich szkołach, na kształtowanie patriotycznych postaw młodych Polaków. W obliczu wojny na Ukrainie tegoroczne obchody mają szczególny wymiar. Dziś wołanie o pokój i życzenia bezpiecznego życia w wolnym kraju to nie tylko z słowa, a pamięć o tych, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Ojczyznę jest naszym obowiązkiem – zaznaczyła.
W trakcie obchodów uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie recytowali wiersze o tematyce wojennej. Na zakończenie delegacje władz samorządowych, młodzież szkolna oraz dzieci złożyły kwiaty przed pomnikiem, natomiast orkiestra wykonała wiązankę utworów patriotycznych.